Choď na obsah Choď na menu
 


Agility som sa začala aktívne venovať začiatkom roku 2007 s westhighlandským bielym teriérom Wendy o ktorej je táto stránka. Čo sa týka úspechov, žiadne som doposiaľ nemala, ale dúfam  že sa to čoskoro zmení.

 

Tento šport k nám prišiel z Anglicka, kde asi pred 25 rokmi vznikol podľa vzoru konských parkúrov. V zahraničí je silne podporovaný celým radom veľkých výrobcov hlavne psích krmív. U nás sa o tomto športe nedá povedať, že by bol ešte ,,v plienkach". Výcvikové kluby, agility tábory, dobre organizované veľké množstvo závodov a ich kvalitná reprezentácia závodných tímov - to všetko naznačuje, že je rozvoj tohto športu na správnej ceste, teda skôr v správnych rukách.

 

O agility sa hovorí, že je to vrtkosť na šiestich nohách. Nadšenie ktoré na závodoch predvádza psovod so svojim psom pri zdolávaní prekážok nás utvrdí v tom, že výcvik je prevádzaný formou radostnej hry. Pes musí byť maximálne ovládateľný a poslušný. Na závodoch totiž pes nesmie mať ani obojok, ani vodítko. Vzniknuté puto medzi psom a psovodom pri výcviku i hre je veľmi dôležité pre dokonalú súhru na psom parkúre. Podstatná je nielen rýchlosť, vrtkosť, ale i presnosť psa. Preto musí byť psovod od začiatku dôsledný a presný pri nácviku zdolávania prekážok. 

 

Agility je šport naozaj pre všetkých - dôležitý je iba zdravotný stav či už človeka alebo psa. Môžu ho robiť deti i dôchodcovia, čistokrvní psy i kríženci. Pokiaľ sa však rozhodneme pre vrcholový šport, tak predsa len existujú plemená, ktoré sú pre agility vhodnejšie a tiež na závodoch úspešnejšie. Takisto vrcholných súťaží (napr. majstrovstvá sveta) sa kríženci a psy bez preukazu pôvodu zatiaľ nemôžu zúčastňovať (neumožňuje to FCI). Prevažujúce sú však schopnosti a možnosti daného jedinca bez ohľadu na plemeno. Nesmieme sa však spoliehať len na psa, ale odpovedajúce kvality musí mať aj psovod. Začať môžeme i so starším psom, pokiaľ má aspoň základný výcvik v poslušnosti. U šteniat musíme pri nácviku skokových prekážok počkať až ukončia svoj telesný vývoj (záleží na veľkosti psa) alebo aspoň tieto prekážky maximálne znížiť.

 

Závody sa u nás konajú vo vonkajšom prostredí i v halách väčšinou pod patronátom FCI, takže sa pravidlá súťaží líšia od pravidiel v Anglicku alebo v USA. Všetky podmienky upresňuje Skúšobný poriadok agility SR schválený ASKA, ten sa snaží vyjsť v ústrety všetkým záujemcom o agility združených v jednotlivých oblastných skupinách.

 

Psy sú rozdelení do kategórií podľa kohútikovej výšky psa.

 

S - small (malý) - do 34, 99 cm,

M - medium (stredný) - od 35 do 42, 99 cm,

L - large (veľký) - od 43 cm.

 

Ďaľšie rozdelenie je podľa náročnosti trate a výkonnostných tried skúšok - A1, A2, A3 - k tomu sú samozrejme priradené odpovedajúce veľkosti psov.

 

Okrem bežných závodov sa konajú i celosvetové súťaže medzi klubmi - International Agility