Choď na obsah Choď na menu
 


Stal sa záľubou a mimoriadne užitočnou pomôckou. ,,Clickrovaniu" sme sa začali venovať nedávno, asi pred 4 mesiacmi. Wendulke to ide veľmi dobre a celkom ju to baví. Clicker odporúčam všetkým dobrým psíčkarom.

 

Clicker sa pôvodne používal na tréning delfínov. Je to malý predmet, ktorý vydáva signál, teda konstantný zvuk.

 

Typy clickrov

 

Je jedno, aký typ clickru zvolíte - či jednoduchý alebo high-tech-mechanismus funguje stále na rovnakom princípe. Cicker je v podstate ,, žabka ", ktorú možno poznáte z detstva. V plastovej krabičke veľkej ako zápalková krabička je upevnená kovová doštička, ktorú stláčame palcom. Pri tom vzniká zvuk klik - klak (hovorí sa mu clicknutie). V súčasnosti sú na trhu najrôznejšie modely. Je dôležité, aby ste pracovali stále s rovnakým clickrom, pretože každý clicker vydáva iný zvuk. Toto klikanie si váš pes obľúbi, pretože bude vedieť, že po kliknutí  vždy nasleduje odmena. Pre psa to znamená: kliknutie = hneď nasleduje odmena. Clicker by tiež bolo možné popísať ako malý ,,odmeňovací" prístroj.

 

Učenie prostredníctvom dôsledkov

 

Psi sa učia z dôsledkov, ktoré nasledujú po ich chovaní, a tak pochopí, aké chovanie býva odmeňované, a aké  je naopak nežiadúce. Naši štvornohí kamaráti sú prospechári a väčšinou sú večne nenažraní. To vám uľahší výcvik. Psy nesmiete v žiadnom prípade podceňovať, pretože sa veľmi rýchlo učia, medzi iným i mnohé, čo by ste si nepriali, ale čo u psa nedopatrením alebo nevedomky utvrďujete.

    Mnoho opakovaní:

správne odmenené akcie povedú vás i vášho psa k cieľu. Pri výcviku s clickrom budete psa stále odmeťovať, preto ho to bude toľko baviť.

    Príklad:

 Pes si spontánne sadne: clckni, odmeň psa, pochvál ho.

Pes sa naučí: ,,Aha, toto chovanie je žiadané, dostanem odmenu."

Keď na vás bude štekať, aby získal vašu pozornosť, nedostane kliknutie ani odmenu. Ignorujte ho, pretože i keby ste mu nadávali, bol by to jeho úspech.

Keď prestane štekať, nasleduje kliknutie, odmena, pochvala. Odmenu vtedy pes dostane za ,,držanie klapačky". :o)

Pes vtedy vie: ,,Toto musím urobiť, aby som dostal svoju odmenu.

Láskyplné zachádzanie so psom neznamená, že sa vzdáte dôslednosti. Ale čo presne znamená byť dôsledný?

 

Príklad:

   Vonku zavoláte na svojho psa KU MNE. Samozrejme za predpokladu, že pes vie, čo znamená KU MNE. Koľkokrát zvoláte?

  Skutočne k vám príde, alebo len kúsok podíde alebo sa vôbec nepohne?

   Zavolajte teda KU MNE. Čo znamená, že zavoláte iba raz a dôsledne.

  Čo sa pes naučí: ,,Aha, tam niekde vzadu môj pán kričí, dobre, teda viem kde je." Byť dôsledný znamená požadovať niečo, čo pes vie, a tiež s patričnými dôsledkami: Odmenou pri správnom prevedení, nulovou odmenou alebo patričnou opravou, keď pes jednal nesprávne.

 

TIP

Aby ste nemuseli príliš opravovať

 

Zlému chovaniu má pes nádej na odmenu.

Pes sa musí povely najprv naučiť, čo znamená, opakovať ich tak dlho, pokiaľ ho pes naozaj ,,nezvládne". Až potom po ňom môžete jeho prevedenie vyžadovať.

Radšej nedávajte žiadne povely, než by ste mali mať nádej na úspech. Tým budete udržovať celý výcvik psa na férovej a pozitývnej úrovni.