Choď na obsah Choď na menu
 


Je to výborné hobby, pretože je ako aktívny relax. O tomto sa ani nedá povedať že turistika. Ale mi to tak voláme. Sú to vlastne viac hodinové alebo viac dňové prechádzky na vyššie položených miestach. Majiteľ sa so svojim psom prechádza po nádhernej prírode. Turistika je vhodná pre veľmi aktívnych psov ako sú napríklad borderské kólie. Ak pôjdete na túru sám so svojim psom, pomôže vám upevniť puto medzi vami a psom. Turistika má svoje vlastné vybavenie a svoje vlastné pravidlá. Existujú aj viaceré druhy turistík so psom. Je to napríklad:

 

Dog hiking - je to náš neoficiálny šport, je to tzv.predchodca dogtrekkingu. Bez pravidiel (len tých čo sa týkajú národných parkov), užívanie si prírody, pes a človek, nemusia lámať rekordy, ale vnútorný zážitok musí byť a radosť psíka samozrejme tiež.

 

Dog walking - je to aktivita, ktorú robia mnohý psíčkari. Váš pes vás vezme von a vy sa zbavíte každodenného napätia z práce a iných stresových situácii.

 

A teraz niečo vážnejšie:

 

Dogtrekking - horská turistika so psom - je to vcelku náročný šport, ako na kondičku psovoda, tak aj na psa. Obaja sú prepojený ťažnou šnúrou a v súťaži by mali niesť povinnú výbavu ( o určitej hmotnosti). Väčšinou súťaž trvá niekoľko dní, prejde cca 100 km, pričom sa prenocuje vonku v stane (alebo šľapú športovci za svitu čelovky) a ide sa predpísanou trasou podľa mapy, ktorú dodá usporiadateľ.

 

Canicross - je to terénny beh so psom, keď pes je opäť s psovodom prepojený ťažnou šnúrou a bežia prírodnou cestou. Pes pomáha psovodovi prekonávať ťažšie úseky terénu.

 

Bikejoring - šport, kde sú dvaja účastníci - psovod na bicykli a pes, ktorý je s ním spojený ťažnou šnúrou. Je to náročný šport, pretože pes musí poslúchať a obaja musia byť dobre zohratí. Nie je povolené tento šport vykonávať na verejných komunikáciách.

 

Pravidlo nad zlato:

Nevyberajte si náročné chodníky.

 

Výbava:

1.vôdzky - krátka (asi 1 m) a dlhá (5 m a viac)

2.popruhy (postroj)

3.náhubok

4.vysokohodnotné krmivo na túry dlhšie ako 2 dni (najlepšie kvalitné suché krmivo)

5.VODA!!!!!!! (na celodenný výlet v teplom počasí aj 6 litrov!)

6.fotoaparát (ten si určite zoberte, nikdy neviete ako vám psík zapózuje a v prírode vyjdu tie najkrajšie fotky:o)

7.uteráčik (keby sa váš psík rozhodne okúpať v najbližšom potoku)

                                                       ...to je zhruba všetko.

 

8.HLAVNE LEKÁRNIČKU!!!!! - dá da kúpiť v pet-shope a je to balíček základných pomôcok (+brožúrka s obrázkami prvej pomoci). No ak sa Vám do toho nechce investovať, určite postačí:

A. Prevencia proti kliešťom

B. Klieštiky a pinzeta (ale pri jednodenných túrach vykonáte vybratie kliešťa aj doma večer)

C. Dithiaden - je celkom účinný na zmierenie alergických reakcii po uštipnutí hmyzom a pod. (keď napuchne čumáčik alebo uštipnuté miesto)

D. Očné kvapky proti zápalu očných spojiviek (u niektorých plemien dôležité)

E. Prípravky proti vracaniu a hnačke (živočíšne uhlie pomáha len v ľahších prípadoch)

F. Batisodona - nehorľavý dezinfekčný prostriedok, ktorý môžete nanášať priamo na ranu

G. Jelení loj, vazelínu alebo tuk, ak by náhodou packy (vankúšiky) popraskali

H. Obväz

I. Teplomer - najlepšie digitálny (teplota psa je normálne 38-39°C)

 

Potom ešte aj:

1. Taška - malý psík sa niekedy až príliš unaví alebo sa zraní a myslím, že keď má do 6kg, je nesenie tašky cez rameno obojstranne pohodlnejšie, no existuje aj vak na psa, ktorý si dáte na chrbát, ale samozrejme tam väčšinou nesiete ten svoj.

2. Pri uštipnutí zmijou príde vhod instantná káva v malej nádobe (stačí pridať vodu a injekčnou striekačkou ju podať psíkovi, znížite tak účinok jedu na zníženie tlaku)

 

Zobrať si so sebou môžete napríklad tzv. pet-blicker, malé zariadenie, ktoré sa pripevní na obojok a po zapnutí bliká tak intenzívne, že svetlo je vidieť až zo vzdialenosti viac ako kilometer a tak aj po tme máte väčšiu šancu zatúlaného chlpáča po tme nájsť.